TÜRK FİRMALARINA ÇAĞRI
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, 180 milyona yaklaşan nüfusu ve hızla büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Bangladeş´in İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam´ı ağırladı.
Tarih: 21.12.2017 11:37:40

İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti. Başkonsolos İslam´ı BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Çekmişoğlu ağırladı. Çekmişoğlu, karşılıklı yatırımların artması ve ticaretin hızlanması gerektiğini vurguladı. İki ülkenin toplam ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu hatırlatan Çekmişoğlu, “Bursa iş dünyası olarak bu seviyeleri kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Ekonomik iş birliğimizi çok daha iyi noktalara getirebiliriz. Her iki ülke de ekonomik ilişkileri güçlendirecek potansiyeli barındırıyor” dedi.


Şükrü Çekmişoğlu, Türkiye ve Bangladeş´in ortak dini ve kültürel değerlere sahip olduğunu söyledi. İş dünyası için bunun önemli bir etken olduğunu belirten Çekmişoğlu, ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında BTSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Türkiye´den Bangladeş´e 2017 yılının ilk 11 aylık döneminde 270 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği bilgisini veren Çekmişoğlu, “Bursalı firmalarımızın Bangladeş´e ihracatı ise 5 milyon dolar seviyesinde. Bununla birlikte şehrimizde Bangladeşli yatırımcıların sayısının da oldukça az olduğunu biliyoruz. Biz bu rakamları kısa süre içerisinde çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Bunu başaracak güce sahibiz” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım´ın Bangladeş´e gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından olumlu bir adım olduğunu kaydeden Çekmişoğlu, iki ülkeyi çok daha iyi bir ekonomik geleceğin beklediğine inandığını sözlerine ekledi.


Başkonsolos Mohammad Monirul İslam, Bangladeş ekonomisinin son yıllarda hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirtti. Bangladeş´in dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer aldığını kaydeden Başkonsolos İslam, son 10 yıllık süreçte ülkenin ortalama yüzde 6´lık bir ekonomik büyüme performansı sergilediğine dikkat çekti. Bangladeş´in önemli bir sanayileşme sürecinde olduğunu ifade eden İslam, “Ülkemizde yabancı yatırımların sayısı her geçen gün artıyor. 180 milyona yaklaşan nüfusumuz ve nüfusun çoğunun orta gelir seviyesine sahip olması yatırımcıları cezbeden önemli faktörler. Özellikle hazır giyim sektöründe dev firmalar yatırım için Bangladeş´i tercih ediyor. Sayıları az da olsa Türk yatırımcılar da Bangladeş´de faaliyet gösteriyor” dedi.


Başkonsolos Mohammad Monirul İslam, ayrıca Arakanlı Müslümanlar konusunda Türkiye ve Bangladeş´in ortak bir tavır sergilediğini hatırlatarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası´na da Arakanlı Müslümanlara yapmış oldukları yardımlardan ötürü teşekkür etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜRK FİRMALARINA ÇAĞRI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İnegöllüler Başkent´te Buluştu
İnegöllüler Başkent´te Buluştu
İnegölspor Eski Başkanı İlhan Korkmaz ile Haber Yorum Gazetesi Sahibi Şerif Gürbaş ortaklığında kurulan Başkent Unlu Mamuller, İnegöl ilçe protokolünün katıldığı törenle açıldı.
İnegöl güçlü ekonomisi ile Türkiye´nin gözbebeği
İnegöl güçlü ekonomisi ile Türkiye´nin gözbebeği
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Uğurdağ başkanlığındaki İTSO heyetini makamında ağırladı
İş dünyasında değişim
İş dünyasında değişim
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda yeni başkan Yavuz Uğurdağ oldu.
KOBİ OSB´YE TALEP YAĞIYOR
KOBİ OSB´YE TALEP YAĞIYOR
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, Bursalı firmaların KOBİ OSB´ye büyük ilgi gösterdiğini belirterek, bini aşkın firmadan gelen taleplerin 5 milyon metrekareye ulaştığını söyledi.
ANIL´DAN ARABULUCULUK DEĞRLENDİRMESİ
ANIL´DAN ARABULUCULUK DEĞRLENDİRMESİ
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu´nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.
İZİNSİZ YAYANLARA BÜYÜK CEZA
İZİNSİZ YAYANLARA BÜYÜK CEZA
Müşterilerinin kişisel verilerini yayan şirketlere 1 milyon lira ceza ve 3 yıl hapis
KDV ORANLARI EŞİTLENMELİ
KDV ORANLARI EŞİTLENMELİ
İnegöl İşadamları Derneği Başkanı Hakan Özdemir, Maliye Bakanı Naci Ağbal´dan KDV oranlarının eşitlenmesini istedi.
TÜRK METAL´DEN YÜRÜYÜŞ EYLEMİ
TÜRK METAL´DEN YÜRÜYÜŞ EYLEMİ
Türk Metal Sendikası, MESS ile yaptığı görüşmelerden uzlaşma alamayınca eylem sürecine başladı. Servislerden fabrika yolunda inen işçiler, 11 iş yerine yürüyerek gitti.
BÜYÜME İŞ DÜNYASINA MORAL VERDİ
BÜYÜME İŞ DÜNYASINA MORAL VERDİ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye´nin yılın 3´üncü çeyreğinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmasının iş dünyasına büyük moral verdiğini söyledi.
BURSA HABERLERİ
GÜNCEL
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
MAGAZİN
EĞİTİM
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
ASAYİŞ
POLİTİKA
SPOR
YAŞAM
EKONOMİ
DÜNYA