Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı Kapalı Pazar Alanı´nda kurulan kuş pazarını gezerek, güvercin pazarlığına aracılık etti.
"Alper Taban istifa edecek mi"
"Alper Taban istifa edecek mi"
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın belediye çalışanlarının siyasi propaganda yaptığını ispat etsinler istifa ederim sözü üzerine, belediyenin memur kadrosunda bulunan Eşref Yiğit´in AK Parti seçim çalışmalarına katıldığı ortaya çıktı. İYİ Parti adayı Özdemir, Taban´a istifa sözünü hatırlattı..
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
1. Olağan genel kurulunu gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi´nin İlçe Başkanlığı´na İlhan Baykan seçildi.
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa´nın en önemli ulaşım akslarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı çevresindeki fabrikaların şehir merkezi dışına taşınmasını istedi. Dündar, Bursa´nın modern dönüşümüne özel sektörün de destek vermesi gerektiğini belirtti.
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
Belediyelerin vatandaşlara 7/24 hizmet vermesi için 81 ile genelge gönderilmesiyle başlayan Açık Belediyecilik uygulaması hakkında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Göreve geldikten sonra ilçe halkının her türlü istek, beklenti, tavsiye ve şikayetlerini ulaştırabilmeleri için oluşturulan çözüm merkezimiz ile 7/24 vatandaşların hizmetinde bulunarak bu alanda tüm belediyelere öncü olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
İnegöl´de Sisi´yi binlerce kişi protesto etti
Mısır´da zalim sisi yönetiminin masum insanları bir bir idam etmesine yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, dün İnegöl´de sivil toplum kuruluşları tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe binlerce İnegöllü katıldı.
Tarih: 3.3.2019 17:09:48

İnegöl´de bulunan STK´lar, Mısır´da idam edilen Müslümanlar için yürüyüş düzenledi. Belediye önünde başlayan yürüyüş, heykel önünde dualarla son buldu.

Yürüyüş sonunda STK´lar adına açıklamalarda bulunan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, şu ifadeleri kullandı: "Ne için buraya geldik, niçin bu kadar yürüdük, niye buraya toplandık. Burada para mı dağıtıyorlar. Burada menfaatimiz mi var? Bu Pazar günü aile dost ve arkadaşlarımızla daha güzel bir vakit geçirmek varken, bu soğuk havada hanım, çoluk, çocukla ne işimiz var burada? Takdir edersiniz ki; üstadın dediği gibi; cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değildir. ´Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah´tan başka dostlarınız yoktur´ Hud Suresindeki Ayetin emri doğrultusunda buradayız. ´Size ne oluyor da zayıf düşürülmüş erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz?" Nisa Suresindeki Allah´ın çağrısına uymak için buradayız. ´Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun´  Maide Suresindeki emir üzere buradayız. ´Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır´ diyen bir Peygamberin ümmeti olduğumuz için haksızlık karşısında susmayacağımız belirtmek için buradayız. ´Zulme ve zalime destek çıkmak helâk sebebidir´ Diyen peygamberin ümmetiyiz. Helak olmamak için buradayız. Zalimlere karşı mücadeleyi emreden, zalimlere karşı mücadele etmemeyi de suç sayan bir Peygambere inandığımız için buradayız. Bizler ´Zülmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem´ diyen İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy´un torunları olarak buradayız. Bizler, Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller ve küresel emperyalist güçler, yeryüzünde saltanat kurmasın, mazlumlar ağlamasın diye buradayız. Kendi hakkımızı nasıl koruyorsak, diğer Müslüman kardeşimizin de hakkını hukukunu korumak için buradayız. Diğer coğrafyalardaki mazlum halklar diyecekler ki; ´Türkiye´nin Bursa ilinin İnegöl ilçesindeki vicdanlı, ihlâslı, bilinçli bir grup Müslüman, bizler için yürüyüşler yaptı, mitingler düzenledi, ellerini semaya kaldırıp bizler için dua ettiler´ diyerek cesaret bulmaları ve yalnız olmadıklarını anlamaları için buradayız. Sessiz kalarak Firavun´un torunu olan Sisi´den yana olmadığımızı, ses vererek Hz Musa´nın torunu olan Muhammed Mursi ve Müslüman kardeşlerin tarafı olduğumuzu belirtmek için buradayız. Başka bir ifade ile tarafımızı belli etmek için buradayız. Arkadaş biz tarafız. Hakkın tarafı, hakikatin tarafı, adaletin tarafıyız. Zulme rıza göstermek zulümdür. Bizler zulme rıza göstermediğimiz için buradayız"

Tüm mazlumlar için toplandık

"Özelde Mısır genelde tüm mazlum coğrafyalar için buradayız. İslam coğrafyasının neresine dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bakın Yemen´in haline; Yemen´i hatırladınız mı?  Birkaç aydır hep gündemde 10 gün önce ordaydım. 8 gün kaldım. 401 yıl boyunca Osmanlı vilayeti olarak kalan, binlerce Osmanlının şehidi ve mezarının bulunduğu, yüzyılın insanlık krizinin yaşandığı, 21 milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı, her 10 dakikada bir,  bir çocuğun hayatını kaybettiği, insanların açlıktan ağaç yaprakları pişirerek yediği, binlerce insanın öldüğü,  milyonlarca insanın evini terk ettiği, sağlık sisteminin çöktüğü, birçok bölgede yolun, elektriğin, suyun, marketin, okulun ve caminin olmadığı, yokluk, yoksulluk, acı, ızdırap, keder ve ölümlerin bol bol olduğu Müslüman bir ülke"

Arakan

"Başka tarafa bakınca karşımıza bu seferde Arakan meselesi çıkıyor. Birkaç ay önce İnegöl´den bir ekip olarak oradaydık. Arakandaydık. Dünyanın en nazik, dünyanın en masum, dünyanın en utangaç, dünya´nın en edepli halkı Rohingyalı Müslümanlardır. Yani Arakanlılardır. Hani konuşmalarımızda askeriyenin, şehrin, mahallenin merkezi deriz ya,  her şeyin bir merkezi vardır. Yokluğun merkezini sorarsanız Arkan derim"

Suriye

"Yine yan komşumuz Suriye´nin durumu içler acısı. Mart 2011 yılında başlayan Suriye krizi 8 sene oldu. Uluslararası güçlerin müdahalesi ile küresel hesaplaşma arenasına dönüştü. Suriye´de şimdiye kadar 500 bin kişinin hayatını kaybetti. Bu savaşta 2 milyon kişi sakat kaldı. Milyonlarca kişi de evini terk etti. İnegöl´de yaklaşık 20 bin Türkiye´de ise 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimizi şehrimizde ve ülkemizde misafir ediyoruz"

Filistin

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Filistin meselesi çıkıyor. 2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze´de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi´ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 13. yılında artarak devam ediyor"

Doğu Türkistan

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Çin zulmü... Doğu Türkistan, (resmi adıyla Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Çin tarafından 1949 dan  beri  işgal altında . Doğu Türkistan´da büyük bir trajedi var. Çin, Doğu Türkistan´ın Müslüman halklarına karşı asimilasyon ve büyük bir vahşet yapıyor. Çin, Bütün Uygurları suçlu olarak kabul ettiği, din ve geleneklerine bağlı Uygurları ise terörist (extrimist) olarak  kabul ediyor.  Çin´nin toplama kamplarında mahkûmları su tanklarına daldırma,  tutukluların yüzlerinde ve vücutlarında sigara söndürme, elektrik verme, acı verici farklı nesnelerle dövülme, soğukta bekletme, yoğun ve parlak ışıkla körleştirme, uzun süre gergin pozisyonda tutma, uykusuz, aç ve susuz bırakma, günlerce kaplan koltuğu denen hareketsiz koltuklarda oturtma, elleri kelepçeli ve ayakları prangalı olarak dolaştırılma gibi kötü muameleler yapılmaktadır. Bu kamplardaki Uygurlar kendi inançlarını değiştirmeye ve Komünist Parti ideolojisine boyun eğmeye zorlanmaktadırlar. Camiler ve mescitlerin birçoğu yıkılmış, bazıları eğlence mekânlarına dönüştürülmüştür"

Mısır

"Mısır´a baktığımızda orada farklı bir tablo var. Mısır´da Şubat 2011´de Hüsnü Mübarek´in devrilmesinin ardından düzenlenen seçimlerde Muhammed Mursi cumhurbaşkanı seçilmişti. Temmuz 2013´te ise ordu, Muhammed Mursi´ye karşı bir darbe yaptı ve yönetime el koydu. Darbenin ardından Müslüman Kardeşler ve destekçilerinin düzenlediği eylemlere güvenlik güçleri sert şekilde müdahale etti ve binlerce kişi yaşamını yitirdi.  Mursi´nin devrilmesinden bu yana Müslüman Kardeşler´i hedef alan operasyon ve soruşturmalar sonunda açılan davalarda yüzlerce kişi idam cezasına mahkûm edildi. Müslüman Kardeşler yasa dışı ilan edilirken, yüzbinlerce binlerce üyesi de hapsedildi. Arapça adı ´İhvanül Müslimin´ olan Müslüman kardeşlerin yaptığı tüm faaliyetler barışçıl ve masumaneydi. Mısır´ın en eski ve en büyük Müslüman topluluğudur. Mısır´da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılandığı davada, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Suçsuz, günahsız, mazlum Müslümanlarla doldurdukları hapishaneleri yavaş yavaş idam ettirerek boşaltmaya çalışıyorlar. Mısır yönetimince, herhangi suç eylemine bulaşmamış olan 9 masum genç, sırf İhvan-ı Müslimi´ne yani Müslüman kardeşlere olan mensubiyetinden dolayı makul şüpheli olarak görülüp, işkenceler sonucu imzalatılan evraklar baz alınarak 10 gün önce idam edildi. Mısırda idam kararı veren hâkimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013´te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra, Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan terör mahkemesinin kiralık cellâtlarıdır. Darbecilerin talimatlarıyla çalışan mahkemeler, birer idam makinelerine dönüşmüş durumdadır. 8 günde 19 kişi, idam edilmişti. Bunu kaçımız takip ettik bilmiyorum. Yine 16 Şubat´ta 3 kişi daha idam edildi. Ve en son 20 Şubat´ta 9 kişi idam edildi. İnsani ilkelere, etik değerlere, insan haklarına ve uluslararası hukuka rağmen idam edildiler. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yapan Batı´lı devletlerse sessizliğini koruyor. Peki ya biz. Bizimde onlardan pek farkımız yok. Ama İnegöl´de ki Müslümanlar bu gün farkını gösterdi." İfadelerini Kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnegöl Sisi binlerce kişi protesto etti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Güvenli gelecek için dev işbirliği
Güvenli gelecek için dev işbirliği
Büyükşehir ve Emniyet arasında imzalanan protokolle, Burulaş arkasındaki 18 dönümlük alan asayiş ve tüm motorlu ekiplerin konuşlandırılması için düzenlenecek.
Askerlik ne zaman düşecek
Askerlik ne zaman düşecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıklamalarının ardından vatandaşlar yeni askerlik sistemiyle ilgili detayları araştırmaya başladı. .
Cidde´de Bursa rüzgarı esti
Cidde´de Bursa rüzgarı esti
Cidde´de Bursa rüzgarı esti
Dile kolay, tam 77 yıl
Dile kolay, tam 77 yıl
Dedesi 15 yıl, babası 30 yıl kendisi ise 32 yıldır Yenice Mahallesi´nde muhtarlık yapan ı Halil Peynirci, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıklayarak Yenicelilerden destek istedi.
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnegöl doğumlu Erdoğan Demirören hayatını kaybetti.
Cenneti vaat eden seçimi kazanır!
Cenneti vaat eden seçimi kazanır!
Türk sinemasının klasiklerinden biri olan Züğür Ağa´daki seçim sahnesi, aradan yıllar geçmesine rağmen güncelliğini koruyor.
Türkiye bu sahneye kilitlendi
Türkiye bu sahneye kilitlendi
İşte Sadettin Köpeğin kellesinin uçma anı
İşte Bursa´daki suyun son hali
İşte Bursa´daki suyun son hali
İnegöl´de özellikle sabah saatlerinden ev ve işyerlerindeki çeşmelerden akan su vatandaşların sosyal medyadan tepkisine yol açtı.
Uludağ´da kar sevinci
Uludağ´da kar sevinci
Kış turizminin göz bebeği olan Uludağ´da Mart sonunda kar yağışı başlayınca otelciler sezonu uzattı. Kayak yapmak isteyenler pistlere akın etti.
Şehidi onbinler uğurladı
Şehidi onbinler uğurladı
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin (TSK) Suriye´nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı´nda şehit düşen Uzman Onbaşı Halil İbrahim Aygül, Çorum´un Alaca ilçesinde son yolculuğuna gözyaşları arasında uğurlandı.I
İNEGÖL´DE OSMANLI GELENEĞİ
İNEGÖL´DE OSMANLI GELENEĞİ
Tamamı kadın işletmecilerden oluşan 38 işyeri ile yeniden hizmete giren tarihi çarşıda pazartesi günleri öğlen namazını müteakip okunan Kur´an-ı Kerim´in ardından İshakpaşa Cami İmamı Mehmet Nuri Memiş tarafından esnaf duası yapılıyor.
ÇÖPTE BULDUĞU ALTINLARI POLİSE TESLİM ETTİ
ÇÖPTE BULDUĞU ALTINLARI POLİSE TESLİM ETTİ
Çöpe atılmış çantanın içinde 20-25 bin lira değerinde altın bulan güvenlik görevlisi, çantayı polise teslim etti.
TRUMP´UN BENZERİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
TRUMP´UN BENZERİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
ABD Başkanı Donald Trump´a benzerliğiyle dikkat çeken eski belediye Başkanı Abdullah Topçu son yolculuğuna uğurlandı.
BURSALI GENÇLER YENİ YILA CAMİDE GİRDİLER
BURSALI GENÇLER YENİ YILA CAMİDE GİRDİLER
Bursa´da 2018 yılının ilk sabahına gençler, Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Şehreküstü Camii´nde girdi.
BURSA´DA YILBAŞI SEFERBERLİĞİ
BURSA´DA YILBAŞI SEFERBERLİĞİ
Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, yıl başı öncesi şehirde alınan güvenlik tedbirlerini yerinde inceledi.
SADIK KÖPEK HASTANEDEN AYRILMADI
SADIK KÖPEK HASTANEDEN AYRILMADI
Sadık bir köpek, oğlunu hastaneye getiren sahibini acil servis önünde bir saat boyunca heyecanla bekledi.
KAMYONCUNUN NOTU DUYGULANDIRDI
KAMYONCUNUN NOTU DUYGULANDIRDI
kamyonuyla zeytin ağacının dalını kıran sürücü, bıraktığı pusulayla insanlık dersi verdi.
DUYGULANDIRAN GÖRÜNTÜLER
DUYGULANDIRAN GÖRÜNTÜLER
trafik ışıklarında mendil satarak geçimini sağlayan bir çocuk, arabaların durmasını beklerken yorulup bir kenara oturdu. O sırada yanına yavru bir köpek geldi. Köpeğin üşümüş olduğunu fark eden çocuk köpeğe sarılarak ısıtmaya çalıştı. İşte o görüntüler
ORHANELİ´DE TOPLU KONUT SEVİNCİ
ORHANELİ´DE TOPLU KONUT SEVİNCİ
Orhaneli Belediyesi ve TOKİ tarafından 2 yıldır devam eden çalışmaların sonuna gelindi.
BURSA ÇİMENTO FABRİKASINA ŞOK KARAR
BURSA ÇİMENTO FABRİKASINA ŞOK KARAR
Bursa Çimento Fabrikası´nın kapasitesini 2,5 kat artırmak ve atık ısıdan enerji üretmek için yaptığı proje hakkında 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.
KANSERİ KOKLAYARAK BULACAKLAR
KANSERİ KOKLAYARAK BULACAKLAR
Samsun Maarif Hareketi kapsamında hazırlanan "Erken Teşhiste Biodedektör Köpekler" adlı Türkiye´de ilk olacak projeyle, birçok kanser türünün erken teşhisini yapacak.
KARASU DERESİ SOS VERİYOR
KARASU DERESİ SOS VERİYOR
Bursa´nın İznik ilçesinde Çakırca Karasu deresi SOS veriyor.
SOKAK KÖPEKLERİ AÇ KALMAYACAK
SOKAK KÖPEKLERİ AÇ KALMAYACAK
Soğuk hava yüzünden yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için gerçekleştirilen ´Bir lokma da sen ver´ kampanyasına bu yıl erken başladı.
KAZANDIĞI OTOMOBİLİ BAĞIŞLADI
KAZANDIĞI OTOMOBİLİ BAĞIŞLADI
Bursa´da çekilişle sıfır kilometre bir otomobil kazanan işadamı, bu aracı Hemofili Derneği´ne bağışlayarak örnek bir davranışa imza attı.
BURSA HABERLERİ
GÜNCEL
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
MAGAZİN
EĞİTİM
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
ASAYİŞ
POLİTİKA
SPOR
YAŞAM
EKONOMİ
DÜNYA