Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı Kapalı Pazar Alanı´nda kurulan kuş pazarını gezerek, güvercin pazarlığına aracılık etti.
"Alper Taban istifa edecek mi"
"Alper Taban istifa edecek mi"
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın belediye çalışanlarının siyasi propaganda yaptığını ispat etsinler istifa ederim sözü üzerine, belediyenin memur kadrosunda bulunan Eşref Yiğit´in AK Parti seçim çalışmalarına katıldığı ortaya çıktı. İYİ Parti adayı Özdemir, Taban´a istifa sözünü hatırlattı..
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
1. Olağan genel kurulunu gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi´nin İlçe Başkanlığı´na İlhan Baykan seçildi.
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Başkan Aktaş, kadın esnaflarla buluştu
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa´nın en önemli ulaşım akslarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı çevresindeki fabrikaların şehir merkezi dışına taşınmasını istedi. Dündar, Bursa´nın modern dönüşümüne özel sektörün de destek vermesi gerektiğini belirtti.
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
Belediyelerin vatandaşlara 7/24 hizmet vermesi için 81 ile genelge gönderilmesiyle başlayan Açık Belediyecilik uygulaması hakkında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Göreve geldikten sonra ilçe halkının her türlü istek, beklenti, tavsiye ve şikayetlerini ulaştırabilmeleri için oluşturulan çözüm merkezimiz ile 7/24 vatandaşların hizmetinde bulunarak bu alanda tüm belediyelere öncü olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Bursa´nın İlk Millet Kıraathanesi Osmangazi´de Açıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı Millet Kıraathanesi Projesi´nin Bursa´daki ilk örneği olan Kedili Tekke Millet Kıraathanesi, Osmangazi Belediyesi tarafından hizmete açıldı.
Tarih: 21.2.2019 15:28:56

Osmangazi Belediyesi´nin tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik en önemli projelerinden olan Kedili Tekke Millet Kıraathanesi, kütüphanenin yanı sıra içinde kek, çay ve kahve bulundurarak, 7´den 77´ye her yaştan insanın buluşma yeri olacak. Muradiye Mahallesi´nde 16. yüzyılda Şeyh Ahmet tarafından yaptırılan ve sahiplerinin kedi beslemesi dolayısıyla ‘Kediler Tekkesi´ olarak anılan bina, Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen rekonstrüksiyon çalışmalarının ardından yeniden ayağa kaldırıldı. 3 oda, 1 mutfak, 1 sofa ve avlusu ve ahşap işçilikleriyle dikkat çeken tarihi yapı, törenle hizmete açıldı.

Bursa´nın İlk Millet Kıraathanesi

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, açılış töreninde yaptığı konuşmada Bursa´ya ilk Millet Kıraathanesi´ni kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tarihi mirasa sahip çıkma konusunda öncü belediye olduklarını kaydeden Dündar, “Sahiplerinin kedi beslemesi sebebi ile ‘Kediler Tekkesi´ olarak bildiğimiz, 16. yüzyıldan kalma yapıyı Millet Kıraathanesi olarak günümüze taşıyoruz. İlmin tecrübeyle harmanlandığı, çayın kahvenin ve sohbetin anlamını bulduğu, okuma alışkanlığının pekiştiği Millet Kıraathaneleri´nin ilk örneklerinden olan Kedili Tekke Millet Kıraathanesi kütüphanesi, okuma salonları, tarihi avlusu ile gençlerimiz ve verimli zaman geçirmek isteyen herkes için buluşma yeri olacak” dedi.

Kedili Tekke´nin bölgedeki sosyal alan ihtiyacına da cevap vereceğini ifade eden Dündar, “Tarihi Kedili Tekke Millet Kıraathanesi, milli kültürümüzün, ananelerimizin ve misafirperverliğimizin yaşatıldığı bir mekan olacak. Bir zamanlar okuryazar olmanın göstergesi kıraathanelerdi. Bugün düşünce hayatımıza yön veren birçok yazar, şair, ilim ve bilim adamının bir araya geldiği, saatlerce toplumsal meseleleri tartıştığı, kültürümüze katkı sağlayacak olayları, durumları değerlendirdikleri bilgi merkezleriydi. Şimdi Millet Kıraathaneleri projeleri ile yeniden o özlediğimiz ortamlara kavuşacağız. Millet Kıraathanelerini ülkemize yeniden kazandıran başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´a, eserleri ile katkı sağlayan ilim, bilim adamlarımıza, şair ve yazarlarımıza, buradan istifade edecek vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tarihi Kedili Tekke Millet Kıraathanesi Bursa´mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Dündar: “Tarihi Çalışmalar Rutin İşimiz Oldu”

Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasın yaşatılması için birçok çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Dündar, “Osmanlı´nın kurulduğu şehir Bursa´mızın tarihi zenginliği yaptığımız restorasyonlarla ayağa kalkıyor. Tarihi eserlerin korunmasına ve geleceğe taşınmasına yönelik çalışmalar Osmangazi Belediyesi´nin temizlik faaliyetleri gibi rutin bir işi haline geldi. 12 farklı noktada restorasyon çalışmamız var. Tarihi eserlerimizi ayağa kaldırıp geleceğe taşıyoruz. Çok şükür bu eserimizi de çöküntü halinden kurtarıp ayağa kaldırdık. Osmangazi´de nereye bir çivi çakarsak arkasından ikinci, üçüncü adımı geliyor. Osmanlı´yı kuran şehirde Osmanlı eserlerinin ayakta kalması lazım. Kaybolanları toprak altında araştırıp ayağa kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarihi mirasa yönelik çalışmaları Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile taçlandırdıklarını ve resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın yaptığını hatırlatan Başkan Dündar, “Müzemizi ziyaret eden 300 bine yakın ziyaretçimiz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız da müzeyi çok beğendi. Orada biz 6 Nisan 1326 gününü resmediyoruz. 42 metrelik dev kubbe içinde Osmanlı´nın kuruluş felsefesi anlatılıyor. Fetih Müzesi´nde anlatılan resmi canlı olarak Hisar´da yaşatmayı hedefliyoruz. Eski Bursa´nın tarihi kimliğini yeniden ortaya çıkaracağız. Eski Bursa olarak bilinen Hisariçi´ni tarihi kimliğiyle yeniden ayağa kaldırıyoruz. Aynı bölgede Filiboz Mescidi´ni aslına uygun şekilde gün yüzüne çıkarıyoruz. Hemen yanında şehir bostanı projemizi hayata geçireceğiz. Partimizin seçim beyannamesinde yer aldığı gibi Değer Katan Şehirler´in en güzel örneğini sunuyoruz” diye konuştu.

Dündar: “Şehrimize Değer Katıyoruz”

Osmangazi´ye kazandırdıkları eserlerle şehre değer kattıklarını kaydeden Dündar, “Bu yaptığımız çalışmalar, yeniden kentsel ihya çalışmasıdır. Eskimiş, yıpranmış ve çöküntü halindeki yapıları ayağa kaldırıyoruz. Bu eserlere bir ruh katıyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Osmangazi´nin neresine giderseniz gidin bir tarihi yapıyla karşılaşırsınız. Bu tarihi yapıların hepsi gün yüzüne çıkacak inşallah. Osmangazi´de hizmetlerin devamı gelecek. Vatandaşlarımızın bize sahip çıkmasıyla, Osmangazi Belediyesi Türkiye´nin en başarılı belediyesi oldu. Bütçesi, şeffaf yönetimi ve katılımcı yönetimiyle birlikte mahallelerimize güzel işler yapıyoruz. Allah´ın izniyle çok çalışarak Gönül Belediyeciliği yapmaya devam edeceğiz. Bursa´mızı hizmetlerle tanıştırarak kültür başkenti yapacağız” dedi.

Osmangazi İlçe Kaymakamı Zafer Orhan da Osmanlı Belediyesi´nin hizmet kervanının devam etmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Osmangazi Belediyemiz, atıl durumda kalmış bir tarihi yapıyı ayağa kaldırıp, amacına uygun bir şekilde Millet Kıraathanesi´ne dönüştürdü. Bu önemli eserin Bursa´mıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Kara da tarihi yapının geçmişiyle ilgili bilgiler verirken, Osmanlı din ve kültür dünyasındaki üç saç ayağından birinin tekkeler olduğunu belirterek, Kedili Tekke´nin yeniden tarihteki hüviyetiyle faaliyet göstereceğini söyledi.

Açılış törenine; Osmangazi İlçe Kaymakamı Zafer Orhan, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Konuşmaların ardından açılış kurdelası kesilirken, Başkan Dündar ve davetli protokol, kütüphane ve okuma odasını gezerken, avludaki kedi evinde yaşayan kedileri sevdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKP Korku salıyor
AKP Korku salıyor
Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Hasan Eroğlu, "Türkiye´nin birçok yerinde olduğu gibi İnegöl´de de belediyecilik tıkanmış durumda. İsraf ve borç had safhaya ulaşmış, şehrimiz betona bulaşmıştır. Bunlar yetmezmiş gibi mevcut yönetim gerilimi artırıp korku salarak, bu mevcut sorunları saklamaya çalışıyor"dedi.
Soğanlı muhteşem bir camiye kavuştu
Soğanlı muhteşem bir camiye kavuştu
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin de destekleriyle yaptırılan Soğanlı Merkez Camii ibadete açıldı. Muhteşem bir görüntüye sahip caminin içini gezip, cemaatle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, cami yapımına katkı veren herkese teşekkür etti.
Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Dündar, Kuş Pazarını Gezdi
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı Kapalı Pazar Alanı´nda kurulan kuş pazarını gezerek, güvercin pazarlığına aracılık etti.
"Alper Taban istifa edecek mi"
"Alper Taban istifa edecek mi"
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın belediye çalışanlarının siyasi propaganda yaptığını ispat etsinler istifa ederim sözü üzerine, belediyenin memur kadrosunda bulunan Eşref Yiğit´in AK Parti seçim çalışmalarına katıldığı ortaya çıktı. İYİ Parti adayı Özdemir, Taban´a istifa sözünü hatırlattı..
"Misafirlerimizi sanayiye sokamıyoruz"
"Misafirlerimizi sanayiye sokamıyoruz"
Saadet Partisi İnegöl Belediye Başkan Adayı Eroğlu, "Sanayi mevcut belediyenin basiretsiz yönetimi yüzünden çöpten, çukurdan, düzensiz yapılaşmadan ve bozuk fiziki şartlardan geçilmiyor. Eğer sanayimiz bu hale getirilmeseydi bu israfa varacak harcamalar yapılmayacak, bu eziyetler çekilmeyecekti."dedi.
Doğanevler Meydanı´na Kavuştu
Doğanevler Meydanı´na Kavuştu
Her mahalleye meydan ve yeşil alan kazandırarak nefes aldıran Osmangazi Belediyesi, Doğanevler Mahallesi´nde yapımı tamamlanan meydanı törenle hizmete açtı.
Yılların özlemi gerçekleşiyor
Yılların özlemi gerçekleşiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Karacabey´e kazandırılacak Kültür Merkezi´nde inşaat başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarım, turizm ve sanayi potansiyeli ile önemli bir konumda bulunan Karacabey ilçesinin geleceğini planladıklarını söyledi.
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
İnegöl´de Yeniden Refah´ın başkanı İlhan Baykan oldu
1. Olağan genel kurulunu gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi´nin İlçe Başkanlığı´na İlhan Baykan seçildi.
İnegöl´de Saadet Şov
İnegöl´de Saadet Şov
31 Mart seçimleri öncesi aday tanıtım töreni düzenleyen Saadet Partisi, kapalı spor salonuna sığmadı.
Dündar´dan Bursa İçin Tarihi Müjde
Dündar´dan Bursa İçin Tarihi Müjde
Dündar: “Bursa´da 5 Bin Yeni İstihdam, 1 Milyon Turist”
Amatör spor Büyükşehir´le güçleniyor
Amatör spor Büyükşehir´le güçleniyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Namık Kemal Spor Kulübü Hizmet Binası´nın temeli törenle atıldı.
Büyükşehir´de toplu sözleşme sevinci
Büyükşehir´de toplu sözleşme sevinci
Büyükşehir´de toplu sözleşme sevinci
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Dündar: “Merkezdeki Fabrikalar da Dönüşüme Ayak Uydurmalı”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa´nın en önemli ulaşım akslarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı çevresindeki fabrikaların şehir merkezi dışına taşınmasını istedi. Dündar, Bursa´nın modern dönüşümüne özel sektörün de destek vermesi gerektiğini belirtti.
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
Belediyelerin vatandaşlara 7/24 hizmet vermesi için 81 ile genelge gönderilmesiyle başlayan Açık Belediyecilik uygulaması hakkında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Göreve geldikten sonra ilçe halkının her türlü istek, beklenti, tavsiye ve şikayetlerini ulaştırabilmeleri için oluşturulan çözüm merkezimiz ile 7/24 vatandaşların hizmetinde bulunarak bu alanda tüm belediyelere öncü olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Toprak Büyükşehir´le bereketleniyor
Toprak Büyükşehir´le bereketleniyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik´te yaptırılan Aydınlar Sulama Göleti hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gölet için 2 milyon 342 bin ve sulama tesisi için 830 bin TL harcandığını belirterek, bu yatırımla bin 100 dekar alanın sulu tarıma açıldığını söyledi.
Osmangazi Metruk Binalardan Temizleniyor
Osmangazi Metruk Binalardan Temizleniyor
Osmangazi Belediyesi, Maksem Mahallesi´nde güvenlik açısından tehlike oluşturan ve madde bağımlılarının mesken tuttuğu metruk binayı yıktı.
Eroğlu; “Savaşa Değil Seçime Gidiyoruz”
Eroğlu; “Savaşa Değil Seçime Gidiyoruz”
Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Hasan Eroğlu, “Seçimlere tek başımıza giriyoruz, tek ittifakımız milletimizdir”dedi.
Osmangazi Meydanı Projesi Bursa Kamuoyuna Tanıtıldı
Osmangazi Meydanı Projesi Bursa Kamuoyuna Tanıtıldı
Dündar: “Bursa Denilince Akla Osmangazi Meydanı Gelecek”
Türkeş´in Adı Osmangazi´de Yaşayacak
Türkeş´in Adı Osmangazi´de Yaşayacak
Dündar: “Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz”
Halk su ücretlerinden rahatsız
Halk su ücretlerinden rahatsız
Halk su ücretlerinden rahatsız
 “Bursa için heyecanlıyız”
“Bursa için heyecanlıyız”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı´nda, Balkanların Bursa için değerine vurgu yaptı. Aktaş, Bursa´nın daha güzel yarınlara gidebilmesi adına heyecanlı olduğunu söyledi.
Ahududu üretimi 10 bin tona çıkacak
Ahududu üretimi 10 bin tona çıkacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarımsal kalkınmayı desteklemek ve verimliliği arttırmak adına çalışmalarına hızla devam ettiklerini söyleyerek, ‘Kaliteli Ahududu Yetiştiriciliği Projesi´ kapsamında üreticilere 31 bin adet ahududu fidanı dağıttı.
"1 Nisan´da iş başındayız"
"1 Nisan´da iş başındayız"
Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Hasan Eroğlu, "İnanıyoruz ki, 1 Nisan sabahı görev başında olacağız ve tahrip edilmiş İnegöl´ü yeniden inşa edeceğiz”
Eski Başkanlardan Dündar´a Övgü
Eski Başkanlardan Dündar´a Övgü
Osmangazi Belediyesi´nin önceki dönem başkanları, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar´ın Bursa´ya kazandırdığı projelerle ilçeyi Türkiye´de marka haline getirdiğini söyledi.
BURSA HABERLERİ
GÜNCEL
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
MAGAZİN
EĞİTİM
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
ASAYİŞ
POLİTİKA
SPOR
YAŞAM
EKONOMİ
DÜNYA